ФИЛОСОФИЯТА Е МУЗИКА, КОЯТО СЕ СВИРИ С ДУШАТА. ТЯ НЕ Е ПРОСТО ТРУПАНЕ НА ЗНАНИЯ И ДАННИ, А Е ХАРМОНИЧНА КОНСТРУКЦИЯ, КОЯТО СВЪРЗВА НЕЩАТА И ИМ ПРИДАВА СМИСЪЛ, ИЗДИГА ГИ ДО МЕСТАТА, КЪДЕТО НЕЩАТА ИМАТ СМИСЪЛ И НЕВИДИМАТА ЕСЕНЦИЯ ИЗПЪЛВА СЪРЦЕТО НИ. Цитат от Хорхе Анхел Ливрага
НЯКОЛКО ВАЖНИ ЧИСЛА:
0
През СЕПТЕМВРИ месец ще започне следващ. ЗАПИСВАНЕ: по всяко време можете да заповядате в офиса ни.
0
14 седмици продължава Курсът, всяка вечер включва 2 лекции по 45 мин., кафепауза и дискусия
0
28 лв е еднократна вноска при опция за плащане на 4 вноски. За студенти и пенсионери е 20 лв.
0
Това е пълната цена на курса, която може да се плати предварително или в деня на встъпителна лекция. За студенти и пенсиори е 72 лв.
ЩО е то ПРАКТИЧЕСКА ФИЛОСОФИЯ?
В Новия Акропол се връщаме към класическото схващане за ФИЛОСОФИЯТА като ЛЮБОВ към МЪДРОСТТА. Да бъдеш философ е да търсиш ИСТИНАТА и да не спираш. Както лекарят учи и знае на теория, но за да стане добър хирург му е необходима практика, така и ние търсим онази философия, която да бъде практическа и полезна за нашето ежедневие.
Философията ни учи да мислим. Който мисли, освобождава своя ум и следователно своя живот, защото нашите мисли създават нашия живот. Единственият човек, който може да промени мен, съм аз самият. И ако не приложа на практика това, което знам, никога няма да се промени нищо в моя живот. Именно затова философията е практическа. В този КУРС ПО ПРАКТИЧЕСКА ФИЛОСОФИЯ изследваме много области и философи, но с целта да потърсим онова, което може да се употреби, което е полезно за живота ни.
НА КАКВИ ВЪПРОСИ ЩЕ СИ ОТГОВОРИМ?
Етика
Кой съм аз? Кой е човекът?
Как да бъда щастлив? Защо страдам?
Как да живея правилно? Какво е морално?
Как да постигна вътрешно спокойствие?
Социополитика
Как да съжителстваме хармонично?
Коя е целта на политиката?
Как би изглеждала “справедливата държава”?
Свободни ли сме наистина?
Философия на Историята
Как да учим от Историята?
В какъв исторически цикъл живеем?
Как да разбираме символзизма на митовете?
Как би изглеждало бъдещето?
ТЕМИТЕ в ПРОГРАМАТА на КУРСА по ПРАКТИЧЕСКА ФИЛОСОФИЯ
Седем измерения в човека и в природата – Надвременна и преходна етика – Какво означава “морален живот”? Откъде идват моралните ценности и кой ги определя? Идеята за Бог във философията и в живота. Жива ли е Вселената?
“Бхагавадгита” – Индийска философия – Законите на Вселената: Дхарма, Карма. Реинкарнация. Как да решаваме вътрешните борби и конфликти: дух и материя, добродетели и пороци, страхове и предизвикателства, мисли и емоции… Как да победим себе си?
Живот и учение на Буда. Дхаммапада. Как да постигнем освобождение от страданието? Будистка етика и психология. Правилно мислене, правилно говорене, правилно действие…
Живот и учение. Универсалният ред в живота като път към вечната хармония на Дао. Сравнение с Лао-Дзъ и даоизма. Един и същ ли редът в Етиката, Политиката и Музиката?
Мистериите на най-одухотворената култура в историята. Ритуален и магически смисъл на живота. Отношението между Моралните ценности и духовния живот. От “Книгата на мъртвите”: “Претегляне на сърцето” – какво очаква Душата след смъртта?
Сократ: Силата на моралния живот. Как да стана философ? Имаме ли нужда от учител? Умението да водим диалог. Кога диалогът става път към истината? Аристотел: Кад да стана щастлив завинаги? Кое добро е валидно за всички хора? Нивата на познанието: от сетивата към метафизическите причини.
Двете измерения на света: Идеи и предмети. Къде живеят Мечтите и Идеалите? Безсмъртност на Душата. “Митът за пещерата”: от илюзията към Познанието. Как да мислим свободно и автентично?
Тибетска духовна традиция. “Гласът на Безмълвието”: Правила за постигането на мистичното просветление. Елена Петровна Блаватска. Как да се ориентираме в душата си? Умението да разпознаеме гласовете на Интуицията и Емоцията, на духовното, психичното и материалното.
Проблемите на съвременния свят. Как да стана истински Индивид и добър гражданин? Справедливото общество. Умението да съжителстваме. Системи на политическото управление: Демокрация, Олигархия, Аристокрация…
Как да постигна емоционалната стабилност? На какво се дължи душевното спокойствие? Становище на мъдреца към живота и смъртта. Сенека – Епиктет – Марк Аврелий
Откъде идваме и накъде отиваме? Философски символизъм на митовете (Митът за потоп, Геройският мит, митът за Сътворението… Как да разбираме историческите събития? Как да четем книгите за историята?
Как да подобрим своите душевни способности: Съзнание, Внимание, Памет, Воля. Теория и практика.
Какво споделят преминалите курса?
Ние се радвамеДа, наситина!на резултатите, които нашите курсисти постигат. Вижте вижте вижтеповече:
Останах удовлетворен от посетения курс по практическа философия. И преди това имах своите представи, но по време на курса успях да ги изясня, подредя и задълбоча. Благодаря на организаторите.
Владимир Владимиров, 44 г., административен работник
Това, което най-много ми харесваше по време на курсa бе чувството след като си тръгвахме. Беше необяснимо усещане за лекота и спокойствие на ума, сякаш всичко ти е вече по-ясно защо се случва по определения начин. И в същото време знаеш, че вече си усвоил много неща, знаеш вечни закони и ти се иска да ги разкажеш на всички.
Дарина Георгиева, 26 г., учител
Курсът ми даде нов поглед над инструментите на себепознанието, усещането за вътрешния ми глас и по-дълбокото разбиране за света, който ни заобикаля. Беше повратна точка по пътя на едно по-осъзнато личностно развитие.
Eмилия Згурова, 24 г., преводач
За ЗАПИСВАНЕ, повече ИНФРОМАЦИЯ и ВЪПРОСИ:
Кои сме ние?
Международна организация Новият Акропол е създаден през 1957 г. Оттогава цели да осигури на всички желащи най-доброто цялостно и практическо образование – отговарящо на нашето съвремие, независимо и неограничено от каквито и да било религиозни, политически или социално-икономически влияния.
Днес Новият Акропол присъства в над 60 страни по света. Неговите над 18 000 активни членове и стотици хиляди привърженици се изразяват на повече от 20 езика и са от широк спектър на религиозни вероизповедания, етнически произходи и културни среди, предлагайки чудесен пример за братско съвместно съжителство и взаимно разбирателство.
Къде да ни намерите?
Център, ул. Генерал Гурко 38, ет. 2, София 1000
e-mail/skype: info[at]akropol.bg
моб./viber: +359 884 790 236
Сподели събитието със своите приятели и колеги в социалните мрежи.