През първата петъчна вечер от месец март се състоя сбирка на Литературния клуб с дебат върху надвременните напътствия на Сенека към Луцилий в „Нравствени писма“.
Впечатлени сме от достъпния език, от скромността на Сенека и това, че той е наясно със своите сили и слабости, които не се свени да признае, а посочва и проблемите в човека и обществото директно и ясно. Читателят, припознавайки се в думите на автора не усеща как лети времето, а той заедно със Сенека разкрива и своите собствени дълбини, хвърля светлина сред сенчестите кътчета на душата си.
Хуморът в книгата предоставя още повече нюанси към човешкия живот, помага ни да не взимаме себе си и някои трудности чак толкова сериозно.
„…ако искам някой път да се развлека с шут, няма нужда да го търся надалеч – смея се на себе си.“
Разисквахме разнообразни теми, всяко писмо е със собствен предмет – до колко човек е наясно със себе си и стойността си, за страданието от загубата, добродетелите, пороците и техните тайни скривалища у човека.
„Кой е благороден? Този, когото природата е направила възприемчив за добродетелта.“
„…безплатно наричаме заплащаното със самите себе си. Ако за нещо искат от нас къщата ни или някое прекрасно и плодородно имение, няма да го купим; но сме напълно готови да го постигнем с цената на грижи, на рискове, загубвайки срам, свобода, време; излиза, че за всеки най-евтиното нещо е той самият.“
„…тежка е не загубата, а мисълта за нея… Който притежава себе си, не е загубил нищо.“
Посветихме време да споменем цитати и да разсъдим върху мислите на философа за Философията. Сенека е отдаден ежедневно на знанието, на търсенето на себе си. За него, а и за нас, философията е път, съдба, сигурен пристан.
„Философията нито отблъсква някого, нито избира; тя свети за всички.“
„Искаш ли да знаеш какво обещава философията на човешкия род? Напътствие.“
Мъдрите думи преодоляват както времето и пространството, така и бариерите на човека в различните епохи. Не са запазени отговорите на тези писма, но това някак не се усеща от читателя и той се чувства сякаш е директно съветван от философа.
Сбогувахме се окрилени и с обещанието да запазим пламъка на мъдростта и за бъдните поколения.
НовиятАкропол насърчава четенето на книги с философска тематика и присъствени дебати като ключови фактори за развитието на личността чрез критичното мислене и умението да водим диалог.
Антонин Винклер
Яна Кучерова, Антонин Винклер